Kontakt - Contact

Děkujeme za zájem o hrad Dolní Kounice. Prosím kontaktujte nás přímo, nebo vyplňte níže uvedený formulář a my se Vám ozveme co možná nejdříve.


Thank you for your interest in Dolni Kounice Castle. Please contact us directly of fill in the Form below and you will hear from us ASAP.  


Adresa/Address:

Hrad a zámek Dolni Kounice - Zámek 1

Česká Republika  664 64

Itinerář cesty na hrad z letiště BRNO Tuřany


How to get to the Dolni Kounice Castle from the BRNO Airport

Návštěvní hodiny: /Opening hours

Pondělí  - Neděle 9:00 - 18:00

Monday - Sunday 9 AM to 6 PM

+420 737 590 036

Jak se dostat na hrad

Autem:

Můžete použít jako cíl Hrad Dolní Kounice v www.googlemaps.com Poštovní směrovací číslo jako cíl je 664 64. Plánovač tras vám vypíše podrobnou trasu k hradu. Z Brna je to cca 25 km jižně po dílnici D52 na Vídeň, exit 16.

Letiště:

Nejbližší letiště je Letiště BRNO, to je 32 km od hradu Dolní Kounice. Cesta z letiště do hradu bude trvat asi 45 minut a v "dobrém" provozu. Rádi Vám zajistíme transfer z Letiště na hrad.

Dalším letištěm je letiště ve Vídni, to je 132 km od hradu Dolní Kounice. Rádi Vám zajistíme transfer z Letiště na hrad.

BUS:

Využijte vyhledávání v Jízdním řádu IDOS a autobus Vám zastaví v městečku Dolní Kounice. Hrad je vzdálen 10 minut chůze od zastávky Masarykovo náměstí v Dolních Kounicích.

How to get to D.Kounice Castle

By car:

In www.googlemaps.com you can use as destination Dolni Kounice Castle. ZIP code for your destination is 664 64. Route planner will tell you detailed directions to the castle. From Brno it is about 25 km south on HW D52 to Vienna, exit 16.

AIRPORT:

The nearest airport is BRNO Airport which is 32 km from the Dolni Kounice Castle. The journey from the airport to the castle will take about 45 minutes, and in "good" traffic. We arrange transfer from the airport to the castle.
Another airport is Vienna airport, it is 132 km from the Dolni Kounice Castle. We arrange transfer from the airport to the castle.

BUS:
Use the Czech search timetable IDOS and the bus will stop in the town of Dolni Kounice at the Masaryk Square. It is a 10-minute walk from the there to the castle.